Мени
Интересно

Дали сте знаеле дека ...

Gabriela Koskoska

Најдобрата македонска шахистка на сите времиња, десеткратната шампионка на Македонија и поранешен јуниорски првак во поранешна Југославија Габриела Коскоска има јабланички корени. Таа е редовен учесник на сите големи светски шаховски натпревари.

Кога сме кај шахот, двократниот младински шампион и шампион во сениорска конкуренција на Македонија во шах во 2008 год, актуелниот селектор на женската шаховска репрезентација на Македонија Ристе Менкиноски исто така потекнува од Јабланица.

Изгледа до водата е ...


Меморијален турнир „Наумче Ѓерѓески„ - село Јабланица 2015 година


18 август 2015 год

Денеска во Јабланица по десетти пат се одржа меморијалниот турнир во мал фудбал „Наумче Ѓерѓески“.

На турнирот учествуваа 26 екипи, Победник на турнирот беше екипата Мераклија од Јабланица, која што во финалето ја совлада екипата на Ветерани од Јабланица со 6:3.

Третото место го освои екипата на Јунајтед. За најдобар играч на турнирот беше прогласен Аднан Мустафоски од екипата на Јунајтед

meraklija.jpg
Победник на турнирот екипата Мераклија

veterani.jpg
Второпласирани екипа Ветерани

junajted.jpg
Трето место екипа Јунајтед

finalisti1.jpg
Заедничка фотографија на финалистите

finalisti2.jpg
Уште една заедничка фотографија со наградите

igrac.jpg
Најдобар играч Аднан Мустафоски

Информации за турнирот од претходни години: 2012 | 2013 | 2014 |


web counter